Serwis Turystyczny Łeby

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Zabytkowe budynki Łeba » Hotel Neptun
 

Hotel Neptun

adres
Hotel Łeba
Sosnowa 1
84-360 Łeba
kontakt
tel. 59 866 14 32

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Hotel Neptun
Zobacz galerię zdjęć
 

Hotel Neptun znajdujący się na ulicy Sosnowej w Łebie jest hotelem zupełnie wyjątkowym, innym od wszystkich. Jest to bowiem nie tylko hotel, ale także zabytek mający niezwykłą, momentami burzliwą historię. Znajduje się on nad samym morzem w bardzo malowniczej okolicy. Został wybudowany na skarpie. Budowę zamku (bo jest to właśnie zamek) rozpoczęto przeszło 100 lat temu, dokładnie w roku 1903, a zakończono w 1907 roku. Było to posunięcie dość ryzykowne, bo tak bliski kontakt budynku z morskim żywiołem groził tragedią w każdej chwili. I rzeczywiście już w zaledwie kilka lat po zakończeniu budowy – w 1914 roku – miał miejsce niesamowity sztorm. Zyskał on nawet własne miano Niedźwiedziej Fali.

Był tak potężny, że w znacznym stopniu naruszył skarpę, na której powstał zamek i mógł on w każdej chwili runąć do morza wraz z osuwającą się skarpą. Ówczesny właściciel tak bardzo się wystraszył, że zaraz po sztormie zdecydował się sprzedać obiekt za niewiarygodnie małe pieniądze. Bał się bowiem, że jeśli tego nie zrobi, być może straci dosłownie wszystko. Tak się jednak nie stało, bo nowy właściciel Maximilian Nitschke zrobił wszystko, by budynek zabezpieczyć. Z racji tego, że był człowiekiem bardzo bogatym na początek kazał posadzić całe mnóstwo drzew. I są to właśnie te sosny, które okalają zamek – hotel. Rok w rok wynajmował setki ludzi do poszerzania plaży. Dzięki tym działaniom budynek stał się znowu dość bezpieczny. Hotel zyskał swoich stałych bywalców. Byli to głównie bardzo bogaci ludzie przyjeżdżający masowo z Niemiec.

Dzięki wyrobionym przyjaźniom właścicieli z tak zamożnymi gośćmi budynek szybko doczekał się zabezpieczenia w postaci betonowej zapory. Z racji swego położenia budynek nadal budził niemal grozę, co zresztą przyciągało rzesze fascynatów tego typu klimatów, ale dzięki zaporze był już całkowicie bezpieczny. W czasach powojennych hotel stał się własnością miasta, a głównym dzierżawcą został Fundusz Wczasów Pracowniczych. W tym okresie budynek popadł w ruinę, bo najzwyczajniej o niego nie dbano. Na szczęście obecnie zyskał on nowych, prywatnych właścicieli, którzy dokładają wszelkich starań, by znów cieszył oko swym widokiem. Ciekawostką jest, że po dziś dzień hotel odwiedzają potomkowie poprzednich właścicieli. Zaś w 2007 roku był tam kręcony film "Effi". Zamek i jego okolice można zwiedzić nawet, jeśli nie planujemy zatrzymać się w nim.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Łebie

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 52
łącznie odsłon: 1067168
od dnia: 2012-02-01
czas generowania: 0.14
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2019 MojaLeba.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łeba - kurort nad Bałtykiem - prezentujemy hotele, noclegi, spa, pensjonaty i wiele innych...
Hotelisko.pl