Serwis Turystyczny Łeby

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Punkty widokowe Łeba » Wieża Widokowa Rowokół
 

Wieża Widokowa Rowokół

kategoria
Punkty widokowe,
 
Wieża Widokowa Rowokół
Zobacz galerię zdjęć
 

Rowokół jest to wzgórze czy też góra znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim, mająca 115 metrów nad poziomem morza. Z daleka przypomina nieco swym kształtem stożek wulkanu. Ponoć w bardzo odległych czasach miejsce to odwiedzali poganie, by odprawiać tutaj swoje religijne rytuały. Jak głosi legenda i rozbójnicy upatrzyli sobie tę niewielką górę, która stała się ich kryjówką. Ponoć zakopali tutaj swoje cenne łupy.

Z badań znawców języka wynika jasno, że obecna nazwa nie jest niczym uzasadniona. Natomiast dawna, słowiańska nazwa Refkul czy też Ravkuul wywodzi się prawdopodobnie z języka skandynawskiego i oznaczała okrągłą górę. Dawniej na samym szczycie zapalano ogniska, które miały pełnić funkcję nawigacyjną, więc były pewnego rodzaju latarniami morskimi.

W XIII wieku postawiono tutaj kaplicę św. Mikołaja, który jest patronem rybaków i żeglarzy. Obecnie nie ma już śladu po kaplicy za to znajduje się na Rowokole metalowa wieża widokowa, z której można podziwiać niewielkie (w porównaniu do jeziora Łebsko) jezioro Gardno i dużą część Słowińskiego Parku Narodowego. Wieża jest czynna w okresie od 1 maja do 30 września. Wstęp do niej możliwy jest za dokonaniem drobnej opłaty, 3 zł kosztuje bilet normalny, zaś bilet ulgowy 1,50zł.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Łebie

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 14
łącznie odsłon: 1067002
od dnia: 2012-02-01
czas generowania: 0.13
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2019 MojaLeba.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Łeba - kurort nad Bałtykiem - prezentujemy hotele, noclegi, spa, pensjonaty i wiele innych...
Hotelisko.pl